Logo-pl

POLSKI

Ecosynergy 50+ dla przyrody w mieście

Relacja Georgiosa Kanellisa w imieniu wolontariuszy greckich.

Ecosynergy 50 + - projekt realizowany wspólnie przez Społeczny Instytut Ekologiczny i Ekologiczny Ruch Patras jest ciekawym i inspirującym doświadczeniem, zarówno dla wolontariuszy greckich i polskich, jak i organizacji partnerskich.
Pierwsza wizyta odbyła się w dniach od 12.04 do 2.05 w Warszawie.
Nasza trójka wolontariuszy przyleciała po raz pierwszy do Polski, na lotnisku przywitał nas prezes SIĘ i zimna pogoda, a dwie godziny wcześniej słońce nie skąpiło nam swego ciepła.

Czas wolny wypełniało nam zwiedzanie miasta – zwiedziliśmy Stare Miasto w Warszawie, gdzie spotkaliśmy aktywistów Fundacji Empatia protestujących przeciwko złemu traktowaniu zwierząt. Zwiedziliśmy Muzeum Chopina, Muzeum Powstania Warszawskiego, Wilanów, Ogród Łazienkowski, Centrum Nauki Kopernika, Muzeum Narodowe, Teatr Wielki, Muzeum Historii Żydów Polskich, pojechaliśmy do Kazimierza Dolnego i do Treblinki.
Wysłuchaliśmy wielu fantastycznych koncertów muzyki jazzowej i muzyki poważnej – szczególne Chopina w wykonaniu wirtuozów, a nawet byliśmy w Sali Kongresowej na koncercie przeciwko narkotykom.
Spotkaliśmy wiele zaangażowanych w działania pozarządowe osób, z którymi dyskutowaliśmy o potrzebie wspólnych działań na rzecz ochrony przyrody, środowiska i klimatu.

Nasza praca dla SIE przyniosła nam wiele satysfakcji.
Pracowaliśmy w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Przygotowaliśmy ogród do wiosny porządkując grządki, wysiewając nasiona, przycinając krzewy.
W Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki TPD w Helenowie porządkowaliśmy plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych, sadziliśmy drzewka i zakładaliśmy oczko wodne.
Przygotowaliśmy również wspólnie z polskimi wolontariuszami stoisko na Dzień Ziemi na Polu Mokotowskim i wzięliśmy udział w Konferencji Prasowej, gdzie przedstawiliśmy naszą organizację. Niestety z powodu ulewnego deszczu w dniu 28.04 - to najważniejsze warszawskie ekologiczne wydarzenie nie udało się tak, jak planowaliśmy, ale zobaczyliśmy ile w temacie ekologii dzieje się w Polsce, zobaczyliśmy organizacje pozarządowe i ich akcje, zobaczyliśmy rolników ekologicznych i lokalnych producentów tradycyjnych produktów. Nawet posadziliśmy wspólnie z polskimi leśnikami symboliczne drzewo na Polu Mokotowskim.
Ciekawym doświadczeniem był udział w konferencji zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Mazowsza, na której nagradzano najlepszych producentów lokalnej i tradycyjnych żywności. Nie tylko poznaliśmy w ten sposób polskie rolnictwo, ale degustowaliśmy smaczne polskie potrawy i produkty.
Z polskimi wolontariuszami, którzy przyjadą do Patras w czerwcu br. spotkaliśmy się wiele razy – na warsztacie, na którym zaprezentowaliśmy naszą organizację; na integracyjnych wieczorach i na wspólnym z niemieckimi i duńskimi wolontariuszami-seniorami warsztacie w Jackowie Dolnym nad Bugiem.
Było to bardzo ciekawe spotkanie – wolontariusze z czterech różnych krajów Europy, wszyscy zaangażowani w działania na rzecz ochrony przyrody i środowiska.

Praca dla organizacji partnerskiej była dla nas nowym i ciekawym doświadczeniem, które dało nam wiele moralnej satysfakcji – a jednocześnie nauczyliśmy się wiele – o Polsce, jej historii, kulturze, tradycjach. Poznaliśmy Polaków i ich codzienne życie, byliśmy jego częścią – czuliśmy ich opiekę i serdeczność każdego dnia.
I mieliśmy poczucie, że Europa jest naszym wspólnym domem.