Logo-pl

POLSKI

Nigdy więcej wojny….Wizyta greckich wolontariuszy w Muzeum Historii Żydów Polskich

W relacji George kallinikos, Artemis Didachou

Podczas naszego pobytu w Polsce mieliśmy okazję zwiedzenia Muzum Historii Żydów Polskich.
Dwa ważne wydarzenia zbiegły się w kwietniu 2013 r. w bohaterskim mieście – Warszawie. 70 rocznica powstania w Getcie i otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich. Obchody rozpoczął koncert Izraelskiej Orkiestry Filharmonicznej pod batutą Zubin Mehta
Muzeum znajduje się na placu obok monumentalnego Pomnika Bohaterów Getta.


Cierpliwie czekaliśmy w długiej kolejce do muzeum. Z wpiętymi w klapy marynarki papierowymi żółtymi żonkilami, które młodzi wolontariusze rozdawali w całej Warszawie, weszliśmy w końcu do nowo otwartego Muzeum.
Architektura tego budynku robi ogromne wrażenie – prosta, ciemna bryła (zaprojektowana przez fińskie studio architektoniczne) pokryta jest szklanymi panelami, na których wyryto łacińskimi i hebrajskimi literami słowo „PO LIN” – „tutaj odpoczniesz” - według legendy słowa te usłyszeli pierwsi Żydzi, kiedy przybyli do ziemie Polan w 970 roku.
W przedwojennej Polsce żyło ponad trzy miliony Żydów, w Getcie zamknięto ich 400 000, po upadku powstania hitlerowcy zrównali getto warszawskie z ziemią, nieliczni ocaleli.
Byliśmy głęboko poruszeni historią Getta; zostawiliśmy napis na pamiątkowej gałęzi: Nigdy więcej wojny, nigdy więcej holocaust, nigdy więcej ludobójstwa.